Długość czasu, w którym pisze się prace licencjackie.

Nie można wyciągać pochopnych wniosków dotyczących długości czasu, jaki jest potrzebny na porządne napisanie pracy dyplomowej. Wszystko tak naprawdę zależy od wybranego tematu, a także zaangażowania indywidualnego studenta w realizację swojej pracy.

Prace licencjackie, nie ulega wątpliwościom, że na pewno potrzebują mniejszego wkładu czasu oraz pracy niż w przypadku pisania pracy magisterskiej. Ponieważ w przypadku pierwszej pracy dyplomowej badania własne nie są obowiązkowe, co skutkuje w tym, że pisanie kończy się najczęściej na zawarciu jedynie wiedzy syntetycznej.

W przypadku szukania szczegółowych informacji, które powinny być zawarte w pracy dyplomowej można stracić sporo czasu na dostanie się do konkretnej literatury bądź instytucji, która w końcu udostępni wszelkie potrzebne dane. Czasem trzeba przetłumaczyć naukowe artykuły z obcojęzycznych stron, a to również wymaga sporo poświęcenia i czasu ze strony studenta.

Jeśli, ktoś będzie skupiał się tylko na pisaniu pracy dyplomowej, to na pewno skróci czas pisania, niż ta osoba, która robi to co kilka dni czy tygodni. Czasem będzie to pracowity miesiąc, ale może być to również pół roku, a nawet rok z małymi przerwami. Wszystko zależy do ambicji studenta.